V Niedziela Wielkiego Postu, 26.03.2023

 1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Jeśli pozwoli nam na to pogoda to Droga Krzyżowa w najbliższy piątek przejdzie ulicami Koszyc. Rozpoczniemy ją po mszy św. wieczornej a w rozważaniach będzie nam pomagało nauczanie św. Jana Pawła II. Bardzo proszę druhów strażaków o pomoc w organizacji ruchu. Dziś po sumie spotkanie kandydatów do bierzmowania i ich rodziców.
 2. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Jest ku temu dobra okazja, gdyż z sakramentu pokuty będzie można skorzystać w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej w najbliższą sobotę od godz. 19.00 do 22.00. Zakładając, że wielu parafian przed świętami wielkanocnymi już oczyściło swoje serca, pozostałych – tych, którzy nie zdążyli, czy nie mieli okazji jeszcze tego uczynić – zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi.
 3. Jak już wielu parafian zauważyło w ołtarzu bocznym nie ma obrazu przedstawiającego męczeństwo św. Stanisława Biskupa. Obraz został wypożyczony przez Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Celem wypożyczenia jest ekspozycja w ramach wystawy Obraz Złotego Wieku, która odbędzie się w terminie 14.09.2023 r. – 14.12.2023 r. Wcześniej obraz zostanie poddany konserwacji i wróci do swoje miejsce w lutym 2024 r.
 4. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność. Różaniec wynagradzający po mszy św. o godz. 18.00.
 5. Przyszła niedziela, 2 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy palmy, które będą przypominały te jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Jeśli pogoda nam pozwoli to sumę rozpoczniemy poświęceniem palm przy starym krzyżu misyjnym stojącym na skrzyżowaniu ulic Wesołej i Moniuszki. Po mszy porannej spotkanie Żywego Różańca. A w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II zapraszam na różaniec o godz. 21.00. Naszą modlitwę zakończymy Barką odśpiewaną w godzinie przejścia św. Jana Pawła II do Domu Ojca.
 6. Dziękuję wszystkim parafianom, którzy wzięli udział w wyborach do Rady Parafialnej, a młodzieży za pomoc w ich zorganizowaniu. W wyborach wzięło udział 260 osób, co stanowi 24 % uprawnionych do głosowania. Na przedstawicieli w Radzie Parafialnej zostali wybrani: z Łapszowa, Podgaja i Sędziszowic: Janusz Nurkowski; z Koszyc: Paweł Szaflarski i Mariusz Maj; z Sokołowic: Mateusz Kisiel i Robert Krzemiński; z Włostowic: Janusz Jurek i Andrzej Morsztyn. Gratuluję wybranym, a na pierwsze spotkanie Rady zapraszam już po Świętach Wielkanocnych.
 7. Do Wielkanocy należy przygotować nasze serca, nasze domy i oczywiście nasz parafialny kościół. Dekorację chciałbym ustawić w poniedziałek po Niedzieli Palmowej. O pomoc w dekoracji i posprzątaniu naszej świątyni proszę mieszkańców Sokołowic.
 8. W tym tygodniu 21 osób z naszej parafii przeżywają jubileusze swoich urodzin, a 1 małżeństwo wspólnej drogi do nieba. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam najlepsze życzenia: obfitości Bożego błogosławieństwa i wzrastania w miłości do Boga i ludzi oraz wsłuchiwania się w słowo Boga, które jest źródłem wody żywej.
 9. W najnowszej Niedzieli m.in.: Po co nam spowiedź? Dlaczego Kościół przywiązuje do tego sakramentu tak dużą wagę?
 10. Od pewnego czasu politycy i rozmaici tzw. celebryci podnoszą rękę na wolność Kościoła i mieszają się w jego sprawy. Kolejną odsłoną tej nagonki jest żądanie zakazu spowiedzi dzieci.
 11. Wszystkich zmarłych z naszych rodzin polecajmy na koniec Bożemu miłosierdziu i wstawiennictwu Matki Najświętszej: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

Liturgia dnia

Msze Święte

Niedziele i Święta:
08:00, 11:00, 16:00
Dni powszednie:
podziałek, środa-sobota: 18:00
wtorek: 07:00

Wiadomości diecezjalne