IV Niedziela Wielkiego Postu, 19.03.2023

 1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie koloru szat liturgicznych z postnego fioletu na różowy. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. Jeszcze raz dziękuję siostrom z koła różańcowego św. Marii Magdaleny w Koszycach za różowego ornatu.
 2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia tajemnicą miłości Bożej, której wyrazem jest również stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Pomagają na w tym rekolekcje, które prowadzi o. Tadeusz Kula OFMConv. Plan rekolekcji jest w gablocie ogłoszeniowej i na stronie internetowej. Zadbajmy o wsłuchanie nauk i otwórzmy się na miłosierdzie Boże doświadczane przy kratkach konfesjonału.
 3. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich.
 4. Uroczystości Zwiastowania Pańskiego będziemy przeżywali w sobotę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Tradycyjnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego do puszek zbierane są ofiary na Fundusz Obrony Życia. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Prośmy też za tych, którzy nie doświadczają bliskości drogich im osób i ulegają pokusie skracania własnego życia, a także za tych, którzy w imię źle pojętej solidarności ułatwiają innym podjęcie i wykonanie tak dramatycznej decyzji, jaką jest zakończenie własnego życia. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy, i abyśmy potrafili tę wdzięczność okazywać i przekazywać dalej.
 5. W Zwiastowanie Pańskie nasza patronka, św. Maria Magdalena zaprasza nas na mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie o godz. 19.15. Do skrzynki przy ołtarzu bocznym można wrzucić podziękowania i prośby zanoszone w tej mszy za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny. Bardzo proszę, by Rodzina, która tego dnia będzie miała przekazać Obraz św. Marii Magdaleny przyniosła go do kościoła na godz. 19.00. Zapraszam na tę mszę szczególnie wszystkie rodziny, który gościły naszą Patronkę w swych domach przez ostatni miesiąc. Msza będzie sprawowana w waszej intencji. Obraz zostanie przekazany kolejnej rodzinie na zakończenie niedzielnej sumy.
 6. Przypominam, że gorzkie żale z dzisiaj o godz. 15.30, a nabożeństwo drogi krzyżowej w piątek o godz. 17.15. Bardzo dziękuję uczniom kas 6, 7, 8 za poprowadzenie nabożeństwa w ostatni piątek. O poprowadzenie nas śladami Zbawiciela w tym tygodni bardzo proszę ojców i matki.
 7. W tym tygodniu 25 osób z naszej parafii przeżywają jubileusze swoich urodzin, a 1 małżeństwo wspólnej drogi do nieba. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam najlepsze życzenia: obfitości Bożego błogosławieństwa i wzrastania w miłości do Boga i ludzi oraz wsłuchiwania się w słowo Boga, które jest źródłem wody żywej.
 8. W najnowszej Niedzieli m.in.:
  • Za pomocą mediów usiłuje się obecnie zrealizować marzenia Stalina, Bieruta, Kiszczaka i Urbana o zniszczeniu Kościoła. Jaki jest mechanizm perfidnego i kłamliwego ataku na papieża Polaka?
  • Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – położna z Auschwitz
  • W dodatku „Bliżej życia z wiarą” świadectwa ludzi, których inspiruje św. Józef oraz historia najbardziej spektakularnego cudu za wstawiennictwem tego świętego.
 9. Wszystkich zmarłych z naszych rodzin polecajmy na koniec Bożemu miłosierdziu i wstawiennictwu Matki Najświętszej: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

Liturgia dnia

Msze Święte

Niedziele i Święta:
08:00, 11:00, 16:00
Dni powszednie:
podziałek, środa-sobota: 18:00
wtorek: 07:00

Wiadomości diecezjalne