XXII NIEDZIELA ZWYKŁA (1.09.2024)

1. Dzisiaj przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Również dzisiaj przeżywamy ustanowiony w 2015 roku przez papieża Franciszka Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Dziś także przeżywamy w naszym dekanacie i parafii Dzień Seminaryjny. Dziękuję alumnowi Arturowi za świadectwo powołania.

1. Jutro dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny: zatroszczmy się, by rozpocząć go w Imię Boże. Dlatego zapraszam najmłodszych Parafian, ich rodziców, nauczycieli i katechetów na Eucharystię o godz. 8.30, podczas której będziemy modlić się o światło i dary Ducha Świętego w nowym roku.

1. Słowo Konferencji Episkopatu Polski

1. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci, żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii oraz przygotowaniem do sakramentów świętych – do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz do bierzmowania. Zapraszam rodziców dzieci klas III na spotkanie dotyczące przygotowań do I Komunii świętej w przyszłą niedzielę po sumie.

W imieniu Stowarzyszenia Magdala dziękuję za wsparcie finansowe wszystkim dotychczasowym darczyńcom. To dzięki otrzymanym środkom 35-osobowa grupa dzieci zaangażowanych w scholę i ministrantów wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce integracyjnej do Ludźmierza i Zakopanego. Stowarzyszenie zachęca do włączenia się we wspólną pracę na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin naszej parafii. Zaproszenie kierowane jest nie tylko do rodziców ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży  do dołączenia do scholi i LSO. Dzięki otrzymanemu w ostatnich tygodniach dofinansowaniu gminnemu zostały zakupione koszulki i polary dla członków scholi i ministrantów; dzieci i młodzież będą mogły wkrótce wziąć udział w warsztatach muzycznych, odbędą się również otwarte seanse filmowe. Więcej informacji w najbliższych tygodniach. Dodam, że te wakacje rozpoczęliśmy ogniskiem w Morsku, był także wyjazd do Energylandii, a wszystko zakończyliśmy spływem kajakowym Nidą i ogniskiem w Morsku. Myślę, że po takich wakacjach można z otwartą głową wracać do szkoły. A od dzisiaj do końca roku szkolnego na sumie towarzyszy dzieciom w przeżywaniu Mszy świętej owca Magda. Już dzisiaj zachęcam do podejmowania przez całe rodziny zadań, które będzie proponować nam owieczka.

1. Odpowiedzialność za młode pokolenie to także przygotowanie do małżeństwa. Warto podejść do tzw. kursu przedmałżeńskiego bardzo poważnie. Kto byle jak przygotowuje ziemię pod zasiew, zbiera chwasty. Zapraszam na kurs przedmałżeński od pierwszej niedzieli października. Zapisy u Leszka i Karoliny Pawełków. [email protected] Bardzo proszę także, by planowane na przyszły rok śluby zgłosić do mnie do 22 września.

1. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Parafialnych Dożynek. Przepiękne wieńce dożynkowe, przepyszne kołacze, ciasta i chleby rozweselały wdzięczne serca. Niech ta wrażliwość na dobroć i opiekę Bożą nieustannie nam towarzyszy i uczy nas wdzięczności.

1. Jak zapewne pamiętacie twórcy filmu Znak sprzeciwu proszą nas o pomoc w jego realizacji. Film opowiada o Alicji Groszek i jej szkolnych kolegach z Włoszczowy, którzy nie zgadzając się na zdjęcie krzyży ze ścian, rozpoczęli strajk. W przyszłym tygodniu po mszach zorganizujemy zbiórkę na ten cel.

1. Bardzo serdecznie Was przepraszam, moi drodzy, za dwa moje niedopatrzenia. 1. to tak późne założenie wiatraków w kościele; 2. to równie późne zainstalowanie przewijaka dla małych dzieci w toalecie przy kościele, teraz w razie „awarii” zapraszam do „serwisu”.

1. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy piątek od godz. 9.00 odwiedziny chorych i starszych Parafian z Komunią Świętą, a od godz. 17.00 zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu, którą zakończymy nabożeństwem ku czci Serca Bożego. Podczas adoracji również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Wzbudźmy pragnienie rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego pojednanymi z Bogiem i braćmi. W pierwszą sobotę po wieczornej Eucharystii tradycyjnie odmówimy różaniec.

1. W tym tygodniu 20 osób z naszej parafii przeżywa jubileusze swoich urodzin, 3 małżeństwa wspólnej drogi do nieba. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wzrastania w wierze i miłości, doświadczenia mocy Ducha Świętego i opieki Matki Najświętszej oraz świętych patronów.