XX NIEDZIELA ZWYKŁA (18.08.2024)

1. Mowa eucharystyczna w synagodze w Kafarnaum, którą fragmentami czytamy i rozważamy w kolejne sierpniowe niedziele, jest zaproszeniem, aby nie lekceważyć niedzielnej Mszy Świętej, a nawet podjąć zamiar uczestnictwa w niej również w dni powszednie.
    Módlmy się do Pana, aby towarzyszył nam swoją łaską w godzinach pracy i wypoczynku oraz umacniał nasze dobre sierpniowe postanowienia. Jeżeli dotąd tego nie uczyniliśmy, to warto w drugiej połowie miesiąca zobowiązać się do abstynencji od alkoholu.

1. W dniu 28 lipca 2023 roku została podpisana tzw. „Ustawa Kamilka” a dokładnie Ustawa o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 15 lutego br. roku. Zgodnie z zawartymi w niej wytycznymi każda organizacja i instytucja podejmująca działania z małoletnimi oraz osobami bezradnymi ma obowiązek wprowadzenia tzw. Standardów Ochrony Małoletnich.
    W oparciu o niniejsze normy prawne także w naszej parafii został opracowany dokument pod wskazanym tytułem. Treść Standardów przyjętych w naszej parafii została zamieszczona na stronie internetowej, natomiast w wersji papierowej jest dostępna w kancelarii parafialnej. W gablocie natomiast znajduje się jego wersja skrócona, która w treści jest zrozumiała także dla dzieci i młodzieży.
    Ponadto powstał Zespół ds. Prewencji, w którym pani Małgorzata Piecuch – Hytroś objęła funkcję tzw. osoby zaufania. Celem opracowanych i wdrożonych Standardów jest ochrona dzieci poprzez tworzenie bezpiecznego, wolnego od przemocy i przyjaznego środowiska dla małoletnich.

1. W piątek, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

1. W przyszłą niedzielę na sumie Dożynki Parafialne. Zapraszam wszystkich na wspólne dziękczynienie za owoce ciężkiej pracy rolników. Zapraszam delegacje z każdej wioski z wieńcem czy koszem dożynkowym. Gospodynie proszę również o przygotowanie chlebów i tradycyjnych kołaczy. Niech nasz liczny udział w sumie i tradycyjnym spotkaniu przy stole po mszy świętej będzie wyrazem radości i wdzięczności za tegoroczne szczęśliwie zebrane plony ziemi.
    Po Dożynkach Parafialnych Pan Burmistrz zaprasza nas na Dożynki Gminne, które rozpoczną się Mszą świętą w kościele parafialnym w Rachwałowicach o godz. 14.30.

1. Myślę, że warto przed dożynkami oczyścić alejkę i chodniki wokół kościoła z chwastów. Chętnych do takiego czynu zapraszam w czwartek na godz. 18.45.

1. W tym tygodniu 22 osób z naszej parafii przeżywa jubileusze swoich urodzin, 10 małżeństw wspólnej drogi do nieba. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wzrastania w wierze i miłości, doświadczenia mocy Ducha Świętego i opieki Matki Najświętszej oraz świętych patronów.