VI NIEDZIELA ZWYKŁA (11.02.2024)

  1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu… Dzisiaj obchodzimy także Światowy Dzień Chorego.

 

  1. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem, na znak pokuty, naszych głów popiołem odprawimy o godz. 11.00 i 18.00. Zachęcam do licznego uczestnictwa oraz do wejścia i całkowitego zaangażowania się w ten święty czas.

 

  1. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominam także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

  1. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw.

 

  1. W najbliższy piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszam wszystkich Parafian (godz. 17.00). W tym tygodniu Droga krzyżowa w intencji trzeźwości naszego narodu. Natomiast od przyszłej niedzieli – pierwszej Wielkiego Postu o godz. 15.30 będziemy rozważać Gorzkie Żale.

 

  1. KOMUNIKAT

Solidarność duchowa i materialna z potrzebującymi to odwieczne wyzwanie dla Kościoła. Jej podstawy znajdujemy w przykazaniu miłości Boga i bliźniego: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

Kościół w Polsce realizuje to przykazanie odpowiadając na potrzeby w krajach ogarniętych wojną, terroryzmem, zapomnieniem i rasową pogardą. Naszej pomocy wciąż oczekuje Ukraina, ale także mieszkańcy „strefy Gazy” w Ziemi Świętej. Niech zatem nasza jałmużna wielkopostna, motywowana miłością chrześcijańską, złożona do puszek w Środę Popielcową, będzie wyrazem solidarności z najbardziej potrzebującymi.

Drodzy Diecezjanie, łącząc się z Wami we wspólnej modlitwie wielkopostnej, zapraszam do ofiarności na ten cel.

                                                               Z pasterskim błogosławieństwem

                                                                                Wasz Biskup

                                                                       † JAN PIOTROWSKI

 

  1. W tym tygodniu 26 osób z naszej parafii przeżywa jubileusze swoich urodzin, a 4 małżeństwa wspólnej drogi do nieba. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wzrastania w wierze, doświadczenia mocy Ducha Świętego i opieki Matki Najświętszej oraz świętych patronów.

 

  1. W minionym tygodniu zmarła śp. Alfreda Kawecka z Koszyce. Polecajmy ją oraz wszystkich zmarłych z naszych rodzin Bożemu miłosierdziu i wstawiennictwu Matki Najświętszej: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

Liturgia dnia

Msze Święte

Niedziele i Święta:
08:00, 11:00, 16:00
Dni powszednie:
podziałek, środa-sobota: 18:00
wtorek: 07:00

Wiadomości diecezjalne