ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY (31.12.2023)

  1. Dzisiejsze święto nasuwa nam wszystkim temat do głębokiej refleksji nad rodziną chrześcijańską, nad jej powołaniem, godnością i wielkością. Rodzina zbudowana na prawie Bożym jest ojczyzną życia, miłości, wierności, radości i szczęścia; stanowi sanktuarium życia i świętości. Dlatego módlmy się nieustannie w intencji naszych rodzin.

 

  1. Dzisiaj żegnamy 2023 rok, a już jutro powitamy rok 2024. Stąd nasze uroczyste Te Deum laudamus po Komunii świętej, jako wyraz naszej wdzięczności dla naszego Stwórcy za opiekę i łaskę zbawienia.

 

  1. Postarajmy się też i Nowy Rok rozpocząć w Imię Boże: w tym dniu przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (uroczystość ta jest świętem nakazanym!) oraz Światowy Dzień Modlitwy o Pokój. Msze Święte jak w każdą niedzielę.

 

  1. W kończącym się roku w naszej parafii było: 19 chrztów, 4 ślubów i niestety 19 pogrzebów. 15 uczniów klasy 3 SP przyjęło po raz pierwszy Komunię Świętą, a wciągu całego roku udzieliłem ok. 18 000 komunii. Zakończyliśmy peregrynację Obrazu Św. Marii Magdaleny po naszych rodzinach. Wpisy do księgi pamiątkowej wskazują na bardzo głębokie przeżycie tego czasu przez wiele rodzin. Nie mało ludzi (także spoza parafii) uczestniczy w IV soboty miesiąca w mszach z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie, w których przyzywamy wstawiennictwa naszej patronki. W tym roku msza ta będzie sprawowana o godz. 18.00. Serdecznie zapraszam.

Jeśli chodzi o prace budowlane i remontowe to: zostały wymienione schody na wieżę kościelną w ramach przygotowań do kolejnych prac, schody na plebani, wzmocniono i zabezpieczono przed upadkiem i zniszczeniem jedną z zabytkowych figur na cmentarzu oraz wyrównaliśmy i utwardziliśmy parking przy cmentarzu. Zostały także złożone dokumenty w celu doprowadzenia prądy na cmentarz. To ułatwi nam oświetlenie i nagłośnienie cmentarza oraz ułatwi sposób czerpania wody. W kasie parafialnej pozostaje jeszcze 50 000 zł.

W tym roku na wiosnę chciałbym wyłożyć kostkę przed garażami i salą parafialną oraz odnowić drugą część ogrodzenia cmentarza. W tym celu już dziś spotykamy się z radą Parafialną na cmentarzu.  Bardzo dziękuję Radzie Parafialnej za zaangażowanie i wsparcie. Z Wami o wiele łatwiej organizować
i przeprowadzać każdą pracę.

 

  1. Rozpoczynamy duszpasterskie odwiedziny kolędowe. Jest to okazja do wspólnej modlitwy z domownikami oraz krótkiej rozmowy na tematy wiary oraz bieżących spraw duszpasterskich. Otwarta furtka czy brama będzie znakiem dla mnie, że jestem oczekiwany. Bardzo dziękuję tym rodziną, które pamiętają o 600 zł ofiary na dalsze prace przy plebanii i kościele. Nie zniechęcajcie się tym, że nie każdy o tym pamięta. Tak jak dom rodzinny, tak kościół i plebania jest naszym wspólnym dziełem i służy nam oraz naszym gościom. Porządek odwiedzin kolędowych jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami oraz na stronie internetowej.

 

  1. W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W czwartek wspólna modlitwa w intencji powołanych i o powołania kapłańskie i zakonne. W piątek od godz. 9.00 odwiedziny chorych i starszych parafian z Komunią Świętą, a od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Natomiast w pierwszą sobotę wspólny różaniec wynagradzający po mszy św. o godz. 16.00.

 

  1. W najbliższą sobotę, 6 stycznia, świętować będziemy Objawienie Pańskie. Msze Święte według porządku niedzielnego, na zakończenie których pobłogosławię kredę i kadzidło, by oznaczyć nasze mieszkania. Tego dnia 20 minut przed sumą przywitam na Rynku Orszak Trzech Króli, którzy przyprowadzą mieszkańców: Koszyc spod Delikatesów Centrum, Włostowic spod krzyżówki obok p. Golby a Sokołowic spod weterynarii. Zachęcam do udziału w tym wydarzeniu, które jest radosną manifestacją wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej. Dzieci zachęcam do ubrania strojów aniołków i pastuszków i zajęcia miejsc jak najbliżej ołtarza.

Jednocześnie jest to Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane przy pakietach z poświęconą kredą i kadzidłem zostaną przeznaczone na cele misyjne. Wolontariusze będą także zbierać ofiary w trakcie orszaku i po mszy św. na rzecz Fundacji Orszak Trzech Króli, która każdego roku przysyła nam śpiewniki i korony.

Bardzo dziękuję p. Kałuży za możliwość stworzenia w tym roku żywej szopki. Mam nadzieję, że to początek dobrej, nowej tradycji. Zapraszam do odwiedzin żywej szopki. Po Trzech Królach zwierzęta wracają do MiniZoo.

W przyszłą niedzielę zaś Kościół obchodzi święto Chrztu Pańskiego, który kończy w liturgii okres Narodzenia Pańskiego. Jest to I niedziela stycznia, zapraszam więc siostry różańcowe na spotkanie po mszy porannej.

 

  1. Razem ze Starostą Proszowickim Krystianem Hytrosiem zapraszam na Koncert Noworoczny Kapeli Ciupaga 28 stycznia 2023 r., który odbędzie się w naszym kościele po mszy popołudniowej.

 

  1. W tym tygodniu 37 osób z naszej parafii przeżywa jubileusze swoich urodzin, a 3 małżeństwa wspólnej drogi do nieba. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wzrastania w wierze, doświadczenia mocy Ducha Świętego i opieki Matki Najświętszej oraz świętych patronów. A wszystkim Parafianom i Gościom życzę pięknych i błogosławionych świąt Narodzenia Pańskiego (wszak podczas całej oktawy, czyli od minionego poniedziałku do dnia jutrzejszego, przeżywamy święty dzień Narodzenia Pańskiego) oraz obfitości łaski Bożej w nadchodzącym Roku Pańskim 2024.

 

  1. Wszystkich zmarłych z naszych rodzin polecajmy na koniec Bożemu miłosierdziu i wstawiennictwu Matki Najświętszej: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

Liturgia dnia

Msze Święte

Niedziele i Święta:
08:00, 11:00, 16:00
Dni powszednie:
podziałek, środa-sobota: 18:00
wtorek: 07:00

Wiadomości diecezjalne