NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ (17.03.2024)

 1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

 

 1. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.

 

 1. Wychodząc z kościoła możemy wesprzeć ofiarami do puszek rodzinę Pawłowskich z Jaksic, która 3 marca straciła w pożarze swój dobytek.

 

 1. Komunikat Przewodniczącego KEP.
  https://www.diecezja.kielce.pl/rozpoczynamy-9-letnia-nowenne

Rekolekcje w Radio Em
https://www.diecezja.kielce.pl/radiowe-rekolekcje-wielkopostne

 1. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Do posprzątania i przygotowania kościoła na Święta Paschalne zapraszam mieszkańców Sokołowic we wtorek o godz.18.00. A ministrantów na omówienie liturgii zapraszam w środę po mszy św.

 

 1. Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.

 

 1. Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia jemy trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii bezpośrednio po Drodze Krzyżowej, która rozpocznie się o godz. 17.00. Po zakończeniu liturgii zapraszam do adoracji Najświętszego sakramentu w Grobie Pańskim (plan w gablocie).

 

 1. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Plan adoracji umieszczony jest w gablocie z ogłoszeniami parafialnymi. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszym kościele od godz. 9.00 do 11.00 co 30 minut.

 

 1. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz.20.00. Zakończymy ją procesją rezurekcyjną. Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece. Świece przypominające paschał są także do nabycia na ołtarzu bocznym. Cena 7 zł. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału.

 

 1. W tym tygodniu 22 osoby z naszej parafii przeżywają jubileusze swoich urodzin, a 1 małżeństwo wspólnej drogi do nieba. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam najlepsze życzenia: obfitości Bożego błogosławieństwa i wzrastania w miłości do Boga i ludzi.

 

 1. W minionym tygodniu zmarli śp. Artura Skalskiśp. Henryk Makuch z Koszyc. Polecajmy ich oraz wszystkich zmarłych z naszych rodzin Bożemu miłosierdziu i wstawiennictwu Matki Najświętszej: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

 

Adoracja w Grobie Pańskim

Wielki Piątek

19.30 – 20.30 mieszkańcy Łapszowa i Podgaja wraz z Różą św. Teresy od Dzieciątka

20.30 – 21.30 mieszkańcy Sokołowic wraz z Różą św. Dominika

21.30 – 22.00 adoracja śpiewana

22.00 – 23.00 mieszkańcy Włostowic wraz z Różą św. Marii Magdaleny

23.00 – 24.00 mieszkańcy Koszyc wraz z Różą św. Maksymiliana

 

Wielka Sobota

8.00 – 10.00 mieszkańcy Łapszowa i Podgaja

10.00 – 12.00 mieszkańcy Sokołowic

12.00 – 14.00 mieszkańcy Włostowic

16.00 – 19.00 mieszkańcy Koszyc

Liturgia dnia

Msze Święte

Niedziele i Święta:
08:00, 11:00, 16:00
Dni powszednie:
podziałek, środa-sobota: 18:00
wtorek: 07:00

Wiadomości diecezjalne