XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA (6.10.2024)

1. Niedzielna liturgia słowa mówi o podstawowych rzeczach dotyczących porządku ludzkiego. Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, Bóg stworzył mężczyznę i niewiastę, powołując ich jednocześnie do tworzenia wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej, w której mają stanowić nierozerwalną jedność. Warto i trzeba to powtórzyć w dzisiejszych czasach i we współczesnym świecie, gdy szerzy się propaganda „wszechwzględności” i tymczasowości.

1. Rozpoczęliśmy miesiąc październik – miesiąc różańcowej modlitwy, o której Święty Jan Paweł II mawiał, że miała ona ważne miejsce w jego życiu duchowym, że towarzyszyła mu w chwilach radości i doświadczenia, a o której papież Franciszek dodaje, że otwiera ona nas na Boga, pomaga przezwyciężyć egoizm i wnosi pokój w serca, w rodziny, w społeczeństwo i w świat…, że to modlitwa, która wspiera nas w zmaganiach ze złem. Zachęceni tym świadectwem, weźmy do rąk różaniec i módlmy się, powierzając Bogu blaski i cienie codziennego życia oraz rozważajmy tajemnice z ziemskiego życia Chrystusa i Jego Matki. Zapraszam na wspólne różańcowe nabożeństwa po mszach o godz. 17.00, a w niedzielę o 15.25.

1. W przyszłą niedzielę będziemy w całym kraju obchodzili Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II – Ewangelia starości i cierpienia. Ofiarą do puszek możemy dołożyć swoją cegiełkę do budowy żywego pomnika Jana Pawła II wspierając materialnie zdolną, lecz ubogą młodzież, pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. A kolejną niedzielę 20 października osłodzą nam smaczne kremówki.

1. Moi drodzy. Czasami słyszę pytanie: co dalej z renowacją elewacji naszego kościoła. Odpowiedź brzmi: zadaniem firmy, która wygrała przetarg jest zaprojektowanie i wykonanie renowacji. W tym momencie firma jest na etapie tworzenia projektu, który wymaga nie tylko stworzenia dokładnego planu naszego kościoła i stanu jego poszczególnych elementów ale także konsultacji z konserwatorem zabytków sposobu wykonania napraw. W minionym tygodniu przeprowadzane były min. badania stanu wilgotności murów i posadzki. Termin wykonania zadania jest ustalony na 29.05.2026 r.

1. Powoli zbliża się listopad. Zachęcam do zatroszczenie się o groby naszych bliskich. Pogoda jesienno-zimowo-wiosenna nie sprzyja wjeżdżaniu ciężkich aut na teren cmentarz, dlatego kontenery na śmieci zostały przeniesione w pobliże bramy wjazdowej, podobnie jak to czynimy w naszych gospodarstwach. Niebawem także na pierwszym z sektorów pojawią się informacje o planowanej likwidacji grobów ziemnych oraz prośba o kontakt z kancelarią w celu uporządkowania spraw dotyczących korzystania z grobów. Przypominam, że właścicielem ziemi cmentarnej jest parafia, a dysponenci wykupują prawo do korzystania z miejsca na grób na czas określony. Dzięki tym opłatom możliwa jest troska parafii o wygląd i stan cmentarza. Także bez zgody zarządcy cmentarza żadna firma nie ma prawa dokonywania jakichkolwiek prac na cmentarzu.

Pamiętajmy o modlitwie za zmarłych. Pod chórem są już kartki wspominkowe.

1. Pragnę poinformować, że dzięki wsparciu finansowemu MiG Koszyce Stowarzyszenie Magdala realizuje projekt: Rozwój kulturalny dzieci i młodzieży w połączeniu z integracją rodzin w oparciu o wartości chrześcijańskie. Projekt skierowany jest szczególnie do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców zaangażowanych w życie naszej parafii ale i tych wszystkich, którzy chcieliby w nim czynnie uczestniczyć. W ramach projektu organizowane są rodzinne seanse filmowe, warsztaty muzyczne. Przewidziana jest również wizyta w filharmonii oraz koncert kolędowy. Zakupiono także koszulki i polary z logo parafii i Stowarzyszenia, a także specjalistyczne mata podłogowa do Sali parafialnej. O wszystkich działaniach będą informowały plakaty pojawiające się na facebookowej stronie stowarzyszenia oraz naszej parafii. Już dziś, w imieniu organizatorów, zapraszam do udziału w warsztatach muzycznych, które poprowadzi p. Magdalena Sowa-Zyzańska sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Pierwsze spotkanie odbędzie się 19 października o godz. 18.00 w naszej sali parafialnej. Zapisy i informacje u p. Karoliny – opiekuna scholi.

1. W tym tygodniu 18 osób z naszej parafii przeżywa jubileusze swoich urodzin, 7 małżeństw wspólnej drogi do nieba. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wzrastania w wierze i miłości, doświadczenia mocy Ducha Świętego i opieki Matki Najświętszej oraz świętych patronów.