XIX NIEDZIELA ZWYKŁA (9.08.2020)
- Dziś już druga niedziela sierpnia. Przypominam, że w tym miesiącu modlimy się w sposób szczególny o trzeźwość naszego narodu. Zachęcam, by oprócz modlitwy podjąć także post od alkoholu i ofiarować go za tych, którzy o własnych siłach nie mogą się wyrwać z sideł uzależnienia.
- Sierpień to także miesiąc pielgrzymek na Jasną Górę. Zachęcam, by przez modlitwę wspierać tych, którzy z różnych stron Polski i Europy wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące do naszego narodowego sanktuarium.
- W sobotę, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Liturgiczny obchód rozpoczniemy wieczorną Mszą Świętą wigilijną, sprawowaną w piątek, 14 sierpnia, o godz. 18.00. W samą uroczystość Msze Święte w naszym kościele jak w niedzielę.
W sąsiednich Książnicach Wielkich – odpust parafialny.
- W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.
- W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
- Z Rozporządzenia Rady Ministrów:
Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać:
1) w obszarze czerwonym pod warunkiem, że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się:
- a) w budynkach i innych obiektach kultu religijnego znajduje się nie więcej uczestników niż wynosi 50% obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 24 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny,
- b) na zewnątrz, uczestnicy bez względu na odległość między sobą, realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 24 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
2) na pozostałym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 24 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie lub realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 24 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.
Przypominam, że na stoliku pod chórem, przy prasie katolickiej, jest płyn do dezynfekcji rąk. Jest on także w konfesjonale, a obok niego chusteczki jednorazowe. Zachęcam więc, by przed przystąpieniem do spowiedzi spryskać płynem pleksę na kratkach konfesjonału i przetrzeć ją chusteczką jednorazową. W środy będę spowiadał w kaplicy bocznej od godz. 17.00.
Troska o higienę, jak nigdy dotąd, jest troską o zdrowie swoje oraz braci i sióstr w Chrystusie Panu.
- Komunikat Biskupa Ordynariusza
- W tym tygodniu patronują nam:
- 10 VIII, poniedziałek – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik.
- 11 VIII, wtorek – św. Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.
- 14 VIII, piątek – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.
- Na koniec za wstawiennictwem Maryi prośmy Boga o miłosierdzie dla zmarłych z naszych rodzin: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…