OPIS OKOLICZNOŚCI POŻARU
Pożar wystąpił 01.01.2016 około 21.00. Został on zauważony w pierwszej kolejności przez Ks. Proboszcza Adama Pawlika. Niezwłocznie po zauważeniu została poinformowana Straż Pożarna oraz Policja. Ogień został zauważony w pomieszczeniach: kuchennym oraz korytarzu. Po wejściu przez Księdza Adama Pawlika w część palącą się (będąc w szoku, działając instynktownie) został zmuszony do wycofania się, co udało mu się zrobić o własnych siłach (czołgając się).
Dnia 01.01.2016 ok. godziny 21.00 na plebanii osobą przebywającą był wyłącznie Proboszcz – Ksiądz Adam Pawlik. Według informacji uzyskanej u Księdza Adama Pawlika, kuchnia tego dnia była nieużywana, gdyż posiłek obiadowy tego dnia był doręczony Księdzu z zewnątrz.
W dniu oględzin stwierdzono, że największe wypalenia znajdują się w kuchni w rejonie kuchenki gazowej i elektrycznej, co wskazuje na powstanie w tym miejscu źródła pożaru.
Budynek plebanii został wybudowany ponad sto lat temu. Jest to budynek jednokondygnacyjny, częściowo podpiwniczony o konstrukcji murowanej (cegła), konstrukcji dachu drewnianej pokrytej blachodachówką, stropy drewniane.
Budynek wyposażony w instalacje: elektryczną, wodno – kanalizacyjną, teleinformatyczną, alarmową. Zasilanie kuchenki gazowej – z butli gazowej.
W wyniku pożaru całkowicie zniszczone zostały pomieszczenia: kuchnia, pokój z garderobą oraz łóżkiem (zlokalizowany przy kuchni), korytarz, łazienka z wanną. Wszystkie pozostałe pomieszczenia zostały uszkodzone w mniejszym bądź większym stopniu. Szczegółowy wykaz uszkodzeń został opracowany w załączniku nr 1 do niniejszego pisma.
Znaczącą cześć całkowitej szkody pożaru została wyrządzona na ruchomościach znajdujących się w budynku plebanii. Podczas pożaru część ruchomości tam znajdujących się została wyniesiona przez parafian, Księdza, Straż do budynku kościoła, na zewnątrz plebanii. Duża część ruchomości, zwłaszcza te znajdujące się blisko zarzewia pożaru, została doszczętnie zniszczona (kuchnia, korytarz, garderoba, łazienka). Duża część ruchomości wyniesionych z plebanii nie nadaje się do użytkowania, uległa zniszczeniu, pomimo szybkiej interwencji, akcji ratowniczej. Akcja ratownicza Straży, jej skutki mają swoje konsekwencje, ponieważ zużyto duże ilości wody, a w tym czasie (początek stycznia 2016) temperatury sięgały do minus 20 stopni Celsjusza, co dodatkowo powiększyło ogrom zniszczeń i strat materialnych.