VI NIEDZIELA ZWYKŁA (11.02.2018)
- Przeżywamy VI niedzielę zwykłą w ciągu roku, a zarazem Światowy Dzień Chorego – naszymi modlitwami i serdecznością otaczamy osoby chore i cierpiące.
- Dziś także rozpoczyna się 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem „Trzeźwość egzaminem z wolności”, który ma nas zachęcić do umiarkowania podczas karnawałowych zabaw oraz do podjęcia postanowień abstynencji (np. w Wielkim Poście) jako wynagrodzenia za grzechy pijaństwa lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu. Odsyłam również do strony internetowej Duszpasterstwa: www.trzezwosc.diecezja.kielce.pl
- We środę przypada POPIELEC otwierający święty czas Wielkiego Postu, w którym przez pokutę, post, wyrzeczenia i modlitwy mamy się nawrócić i przygotować serca na owocne przeżycie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Św. tego dnia o godz. 8.00 i 17.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia będzie posypanie głowy popiołem. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęca się do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam też, że wszystkich począwszy od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
- Od środy do niedzieli z całym Kościołem będziemy modlić się o ducha pokuty dla każdego prosząc Boga o dobre przeżycie rekolekcji (które odprawimy za miesiąc), a szczególnie o łaskę pojednania z Bogiem i bliźnimi. Zachęcam do podejmowania dzieł pokutnych i przypominam, że Czwarte Przykazanie kościelne zobowiązuje wierzących katolików do powstrzymania się od udziału w zabawach w całym okresie Wielkiego Postu. Przy bocznym ołtarzu skrzynka na wielkopostne postanowienia.
- W przeżywaniu W. Postu pomogą nam także tradycyjne nabożeństwa, do udziału w których zachęcam przypominając, że za ich pobożne odprawienie można zyskać odpust zupełny:
- Droga Krzyżowa – w piątek (wyjątkowo o godz. 16.15)
- Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w każdą niedzielę o godz. 15.30.
- W najbliższy piątek planujemy wielkopostną pielgrzymkę parafialną do Sanktuarium Męki Pańskiej przy klasztorze Sióstr Norbertanek w Imbramowicach oraz udział w comiesięcznym czuwaniu modlitewnym Wspólnot Margaretkowych. Wyjazd o godz. 17.30 sprzed kościoła. Szczegółowy program na tablicy ogłoszeń. Zapisy w zakrystii.
- Wzorem lat ubiegłych Caritas Polska przed rozpoczęciem Wielkiego Postu przekazuje tekturowe skarbonki w ramach programu Jałmużna Wielkopostna 2018. Drobne datki zbierane przez młodzież i dzieci odmawiające sobie słodyczy i innych małych przyjemności przeznaczone zostaną na pomoc osobom chorym i starszym.
- W tym tygodniu tradycja wspomina św. Walentego, którego przyjęło się czcić jako patrona zakochanych. Niech to będzie okazja do modlitwy i podziękowania Bogu za miłość, jaką nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o narzeczonych przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. Przy tej okazji przypominam wszystkim planującym ślub, by na trzy miesiące wcześniej zgłosili się do kancelarii parafialnej celem spisania protokołu przedślubnego. Dla tych, którzy nie mają jeszcze tzw. Kursu Przedmałżeńskiego, przekazuję informację, że najbliższe katechezy w naszym dekanacie rozpoczną się od I Niedzieli Wielkiego Postu (18 lutego, godz. 17.00) w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Kazimierzy Wielkiej.
- Za wstawiennictwem Maryi prośmy na koniec Boga o miłosierdzie dla zmarłych z naszych rodzin: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…