NIEDZIELA PALMOWA (28.03.2021)
1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.
Możliwość spowiedzi w poniedziałek i środę od godz. 16.30 do mszy świętej.
2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Możliwość adoracji indywidualnej do północy. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.
4. W Wielki Piątek obowiązuje wiernych od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Adoracja Krzyża, podobnie jak w zeszłym roku, odbędzie się tylko przez Jego ukazanie, nie będzie gestu ucałowania. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii bezpośrednio po Drodze krzyżowej, którą rozpoczniemy o godz. 17.00.
Po Liturgii możliwość indywidualnego nawiedzenia kościoła. Pamiętajmy jednak o ograniczeniu ilościowym do 10 osób. Dla pewnego porządku zapraszam:
19.30 – 20.30 mieszkańcy Łapszowa i Podgaja
20.30 – 21.30 mieszkańcy Sokołowic
21.30 – 22.00 adoracja śpiewana
22.00 – 23.00 mieszkańcy Włostowic
23.00 – 24.00 mieszkańcy Koszyc.
5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny (jeśli pozwoli pogoda) co pół godziny od 9.00 do 12.00 przed kościołem. Przypominam, że senior rodu może pobłogosławić pokarmy na początku śniadania wielkanocnego. Tekst błogosławieństwa umieszczony jest na naszej stronie internetowej. Dla tych, którzy mają problem z jej wydrukiem, są przygotowane wydruki w przedsionku kościoła.
Także w Wielką Sobotę możliwość indywidualnej adoracji przy Grobie Pańskim. Zapraszam:
8.00 – 11.00 mieszkańcy Łapszowa i Podgaja
11.00 – 14.00 mieszkańcy Sokołowic
14.00 – 17.00 mieszkańcy Włostowic
17.00 – 20.00 mieszkańcy Koszyc
6. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Paschalną. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału dzięki transmisji internetowej. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 20.00.
7. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach.
8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.
9. Na koniec za wstawiennictwem Maryi prośmy Boga o miłosierdzie dla zmarłych z naszych rodzin: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…