Róże różańcowe
Spotkania – ostatnia niedziela miesiąca, godz. 9.00 (po Mszy św.)
Grupy Żywego Różańca mają charakter modlitewny, oparty na modlitwie różańcowej. Cała grupa w parafii dzieli się na Róże – mniejsze grupy mające tyle członków ile tajemnic Różańca Świętego (kiedyś 15, obecnie 20). W każdej Róży nieustannie odmawiany jest cały różaniec, każda osoba do niej należąca odmawia przez miesiąc jedną dziesiątkę różańca, rozważając przy tym wyznaczoną jego tajemnicę. Tajemnice różańca wyznaczają członkom zelatorki – liderki danej Róży, które dbają też o to, aby co miesiąc następowała wymiana tajemnic.
Wszyscy członkowie działającego w parafii Żywego Różańca raz w miesiącu, po niedzielnej Mszy św. o godzinie 8-tej spotkają się z ks. Proboszczem na krótkim nabożeństwie, po którym następuje wymiana tajemnic na następny miesiąc.
Historia Stowarzyszenia Żywego Różańca
Od połowy XIX wieku najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną stanowi Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot (1799–1862) w Lyonie w roku 1826. „Najważniejszą… rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich” – napisała wtedy. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę. Paulina Jaricot zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później «żywymi różami». Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy, czyli wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa jakby odmówili cały różaniec. Nieodmówienie tajemnicy nie oznacza grzechu, a utratę zasługi. Celem Stowarzyszenia Żywego Różańca jest według Założycielki wspieranie modlitwą, ofiarą duchową i materialną działań misyjnych Kościoła. Dziełu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz ojciec generał Zakonu Kaznodziejskiego, który przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do wielkiej historycznej dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty. Wkrótce papież Grzegorz XVI wydał 'breve’ aprobujące stowarzyszenie. Żywy Różaniec w krótkim czasie rozprzestrzenił się w całej Francji, a następnie na świecie. Po pięciu latach, w roku 1831, Paulina Jaricot napisała:
„Liczba odmawiających dziesiątek różańca rośnie z niewiarygodną szybkością we Włoszech, Szwajcarii, Belgii, Anglii i wielu regionach Ameryki. (…) Wszędzie, gdzie tworzą się piętnastki, można zauważyć nie notowane wcześniej umacnianie się dobra”. Kilka lat później dodała: „Stopniowo stajemy się zjednoczeni w modlitwie ze wszystkimi ludźmi świata”.
Papież Leon XIII w breve z 13 czerwca 1881 roku napisał m.in.
„Paulinie Jaricot … zawdzięczamy szczęśliwy pomysł rozdzielenia wśród piętnastu osób piętnastu dziesiątków Różańca. W ten sposób … cudownie rozpowszechniła i uczyniła nieustanną modlitwę do Matki Bożej”.
Gdy kilkadziesiąt lat później powstały Papieskie Dzieła Misyjne, Żywy Różaniec w naturalny sposób stał się ich wiernym współpracownikiem.
Rozpoczynając 25. rok swojego pontyfikatu, Jan Paweł II w liście apostolskim zatytułowanym «Różaniec Dziewicy Maryi» ogłosił Rok Różańca (okres od października 2002 do października 2003 roku). Ojciec Święty wprowadził nową część różańca, tajemnice światła, uwzględniające lata publicznej działalności Pana Jezusa, «aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii». Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic, czyli żywe róże składają się z 20 osób.
Obecnie Żywy Różaniec istnieje prawie w każdej parafii. Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe, czy światowe.
Róże Żywego Różańca w Parafii Św. Marii Magdaleny w Koszycach
WILECZEK ALEKSANDRA – ZELATORKA
BĄK IZABELA
BIENIEK MARIA
DĄBROWSKA JANINA
DERELA HALINA
KACZOR LONGINA
KIEROŃSKA JADWIGA
KOZAKOWSKA MAGDALENA
KWIECIEŃ ELŻBIETA
KWIECIEŃ HELENA
MIARA DANUTA
MOLICKA URSZULA
PODSIADŁO BARBARA
POKIGO ZOFIA
SKOWRON MARIA
SOWA AGNIESZKA
STĘPIEŃ TERESA
WRZESIEŃ ANIELA
ZAWARTKA KATARZYNA
ZAWARTKA MARIA
OSTROWSKA KRYSTYNA – ZELATORKA
AUGUSTYŃSKA EWA
AUGUSTYŃSKA KAZIMIERA
DROBNIAK ZOFIA
GAWLIK LIDIA
GÓRECKA JANINA
GZYL EMILIA
HUZIOR DOROTA
JACKOWICZ JANINA
JANAS MAŁGORZATA
JESIĄKA GENOWEFA
KLARA ZOFIA
KOWALSKA JOLANTA
KOZAKIEWICZ HELENA
KRZEMIŃSKA WIOLETTA
LEŻOŃ KRYSTYNA
MIERZWA TERESA
NOWAK DOROTA
SOJKA EUGENIA
SZCZECH GENOWEFA
CISOWSKA DOROTA – ZELATORKA
BIEG DANUTA
BOGDAŁ MAŁGORZATA
CHUCHMACZ ZOFIA
GRZĘDA WŁADYSŁAWA
HAMERSKA EWA
JESIONKA CELINA
KACZMARCZYK-WĘGIEŁ MARIOLA
KAHAN MARIA
KAWECKA ALFREDA
KISIEL JOLANTA
KITA MAGDALENA
LEWICKA ANNA
MOLISZEWSKA BARBARA
MORSZTYN RENATA
PRUSIEWICZ HELENA
SZCZYGIEŁ MAŁGORZATA
STANISZEWSKA TERESA
STRZELECKA MARIA
ŚWIĘS JOANNA
BANDURA BARBARA – ZELATORKA
BIEG ANNA
BIEG MARIA
BIENIAS DANUTA
CELA ZOFIA
GĄDEK JADWIGA
JUREK WŁADYSŁAWA
KACZMARCZYK ZOFIA
KALISZ JANINA
KORNECKA STANISŁAWA
KULCZYK SABINA
MAGIERA ELŻBIETA
MAJ HALINA
PTASZNIK MARIA
RUSIECKA JANINA
STROJECKA IRENA
SZKOLAK TERESA
SZPIL HALINA
WOŹNIAK KRYSTYNA
WRÓBEL IRENA

I RÓŻA – ŚW. TERESY OD DZIECIĄTKA JEZUS

II RÓŻA – ŚW. DOMINIKA

III RÓŻA – ŚW. MAKSYMILIANA KOLBE

IV RÓŻA – ŚW. MARII MAGDALENY

RÓŻE
